Ostropest plamisty - jakie ma właściwości? Skąd bierze się jego siła regenerowania wątroby? - Zdrowy styl życia

Wiadomo nie od dziś, że wiele roślin ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Są rośliny, które zapobiegają powstawaniu trądziku czy wysuszaniu skóry. Możemy też natknąć się na takie, których zadaniem jest wspomóc procesy odchudzania.

Jednak istnieją również rośliny, których główną rolą jest pomoc w zregenerowaniu. Należy do nich ostropest plamisty, który zyskał popularność i uznanie ze względu na swój wpływ na wątrobę, drogi żółciowe oraz pęcherzyk żółciowy. Ale rola ostropestu nie ogranicza się wyłącznie do suplementów diety.

Czytajcie dalej i poznajcie wszystkie właściwości i zastosowania ostropestu plamistego.

Ostropest plamisty – co to za roślina?

Ostropest plamisty posiada wiele nazw. Roślina ta może być spotkana również pod takim nazewnictwem jak oset mleczny, święty oset, oset mariański, oset świętej Marii, dziki karczoch. Nie należy zapomnieć o nazwie botanicznej, która brzmi Silybum marianum.

Ostropest plamisty jest rośliną powszechnie uznawaną za kłujący chwast. Jednak jego nasiona stosowane są w medycynie oraz kulinariach już od ponad 2000 lat. Najczęściej stosuje się oset jako wsparcie w leczeniu problemów z wątrobą oraz drogami żółciowymi.

Jeśli zastanawiacie się skąd pochodzi ta roślina to spieszymy Wam z odpowiedzią. Oset wywodzi się z Europy. Jednak podobnie jak wiele roślin przybyło z innych krajów do nas, tak i ostropest został przywieziony w inne części świata i spotkać go można zarówno w Ameryce Północnej, jak i Ameryce Południowej.

ostropest plamisty - longverti.pl
Jakie działanie ma ostropest plamisty?

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty zawiera wiele składników pożytecznych dla naszego organizmu. Wśród nich znaleźć możemy substancje takie jak:

 • sylimaryna,
 • fitosterole,
 • flawonoidy,
 • garbniki,
 • białka,
 • histamina,
 • witamina C,
 • witamina K,
 • węglowodany,
 • sole mineralne.

Jednak największe znaczenie ma sylimaryna, której w ostropeście znajdziemy najwięcej. Sylimaryna to substancja będąca mieszaniną wielu innych składników, między innymi sylibiny, sylidianiny czy sylandriny.

Sylimaryna oddziaływuje głównie na wątrobę. Poprawia ona jej pracę, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby cywilizacyjne, do których należą między innymi cukrzyca czy nowotwory.

Jaki wpływ na organizm ma ostropest plamisty?

Ostropest plamisty zawiera substancje które:

 • wykazują działanie przeciwnowotworowe,
 • wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn,
 • chronią wątrobę przed niszczeniem jej przez szkodliwe toksyny,
 • neutralizują działanie lipidów, które mogą wywołać przewlekłe zapalenie wątroby,
 • wspomagają leczenie wirusowego zapalenia wątroby,
 • wspomagają leczenie marskości wątroby,
 • wzmacniają naczynia krwionośne,
 • zmniejszają występowanie problemów ze strony układu trawiennego,
 • pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi,
 • regulują poziom cholesterolu,
 • regulują pracę pęcherzyka żółciowego,
 • regulują pracę śledziony,
 • regulują pracę nerek,
 • regulują poziom hormonów.

Przejdźmy, więc do sposobów stosowania tej cudownej rośliny.

Zastosowanie ostropestu

Ostropest plamisty jest rośliną chętnie wykorzystywaną zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i w kulinariach.

Surowe nasiona ostropestu stanowią dobry dodatek do muesli, jogurtów bądź jako zwieńczenie jesiennej zupy krem. Nasiona te możemy również zmielić. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam je wymieszać z deserami. Nie musimy też obawiać się dziwnego smaku, ponieważ ostropest nie wpływa na aromat potraw.

Jednak desery czy lekkie zupy to zaledwie niewielki ułamek zastosowań ostropestu. Surowe ziarna możemy dodawać również do kanapek, sałatek, surówek, a nawet przyrządzać z nich ziołową herbatkę.

Aby przygotować wspomnianą wcześniej herbatę należy wsypać dwie łyżeczki nasion ostropestu plamistego do szklanki, a następnie zalać je gorącą wodą, czyli dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku robienia zwykłej herbaty.

Różnica polega jedynie na tym, że musimy odczekać kilka minut, aby herbata się zaparzyła. Po tym czasie może przejść do jej picia. Nasiona, które zostały na dnie również możemy zjeść.

ostropest plamisty - longverti.pl
Olej i herbatki ziołowe to nie wszystko co można zrobić z ostropestu.

Jakie produkty wytwarza się z ostropestu plamistego?

Z ostropestu plamistego wytwarzane jest całe spektrum suplementów diety. Roślinę tę możemy znaleźć w aptekach w formie tabletek, kapsułek, drażetek, wyciągów roślinnych czy w postaci proszku.

Z kolei w kulinariach możemy korzystać z surowych nasion ostropestu czy oleju. Równie łatwo jest o natrafienie na herbatki ziołowe z ostropestem. Ponadto, nasiona tej rośliny możemy dodawać również w postaci nieprzetworzonej do potraw.

Jaka jest bezpieczna dawka ostropestu?

Zaznaczamy, że ostropest plamisty powinien być traktowany jako suplement diety, a nie jej urozmaicenie czy lek. Nie oznacza to jednak, że z suplementu tego można korzystać do woli.

Istnieją określone dawki ostropestu, które nam nie zaszkodzą jednak dokładna ilość zależy między innymi od wieku czy wagi osoby spożywającej ostropest. Przedawkowanie go może zaskutkować reakcją alergiczną, biegunką oraz nudnościami czy wymiotami.

Kto powinien zrezygnować ze spożywania ostropestu pod jakąkolwiek postacią?

Nie przeprowadzano badań związanych z oddziaływaniem ostropestu plamistego na kobiety ciężarne bądź karmiące piersią. Z tego powodu lepiej nie podejmować ryzyka i zrezygnować ze spożywania ostropestu pod jakąkolwiek postacią. Ostropestu plamistego nie powinny spożywać także dzieci poniżej 12 roku życia. Ostrożność powinny też zachować osoby cierpiące na kamicę woreczka żółciowego.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o ostropeście plamistym to koniecznie zajrzyjcie pod adres parabara.pl/ostropest-plamisty. Znajdziecie tam szczegółowe informacje o wielu produktach, które zawierają w składzie tę roślinę, a także dowiecie się gdzie można zakupić ostropest.

Producenci i ceny

Nasiona ostropestu oraz produkty z tej rośliny znajdziemy w ofercie takich firm jak Intenson, Dary Natury, Targroch, MyVita, Natur Planet, Bio Food, Malwa, Naturalnie Zdrowe, Olvita czy Vivio. Ceny zależą od rodzaju i pojemności produktu. Koszt 1kg ziaren ostropestu plamistego wynosi od około 8 do 17 złotych.

Ciekawostki oraz dodatkowe informacje o ostropeście plamistym znajdziecie w poniższym filmiku:

Czy wiedzieliście o posiadanych przez ostropest plamisty właściwościach?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *